Wszystko o Ewie

Ewa to zwyczajna dziewczyna, Adam to zwyczajny chłopak. Obydwoje urodzili się i żyją w Polsce. Przedszkole, szkoła, liceum, studia, praca, rodzina, dzieci, emerytura – to tematy, które dotyczą obydwojga.
Czy jednak w ten sam sposób?


Dlaczego w przedszkolu Ewcia musi być grzeczna, a na łobuzowanie Adasia przymyka się oko? Dlaczego dziewczętom chętniej proponuje się kierunki humanistyczne, a chłopcom techniczne? Dlaczego osobom z podobnym wykształceniem oferowane są różne warunki zatrudnienia wyłącznie ze względu na płeć? Dlaczego zazwyczaj kobiety mają niższe emerytury niż mężczyźni?
Dlaczego kobiety i mężczyźni są traktowani inaczej?


Krzysztof Burnetko i Anna Mateja w książce Wszystko o Ewie opisując historię życia jednej kobiety pokazują, że dyskryminacja kobiet nie jest tylko tematem teoretycznych dyskusji, ale codziennym doświadczeniem. Wszystko o Ewie to kompendium wiedzy na temat sytuacji kobiet w Polsce od okresu przedszkolnego po emeryturę. Pokazuje to, co często jest pomijane, przemilczane, niedostrzegane. Opisuje krok po kroku życie zwyczajnej Ewy, ale jednocześnie stawia ważne, bardziej ogólne pytania o miejsce kobiet w Polsce, o ich szanse i ograniczenia. Książka prowokuje do dyskusji o charakterze i zakresie dyskryminacji kobiet. Jest też doskonałym materiałem dydaktycznym, na jej podstawie można łatwo tworzyć zajęcia i warsztaty o tematyce równościowej.

„Lektura książki Wszystko o Ewie jednych zaboli, drugich rozwścieczy, ale każdemu da do myślenia. We mnie wzbudziła marzenie, aby kolejne wydanie było za każdym razem o połowę cieńsze. Chciałabym, żeby zawarte tu uwłaczające polskim kobietom statystyki i obserwacje jak najszybciej się zdezaktualizowały. Polskie kobiety naprawdę nie zasługują na gorsze życie niż mają kobiety skandynawskie, francuskie, niemieckie – no i niż …mężczyźni.”
Ewa Osiatyńska


„Dyskryminacja płci to nie tylko źródło osobistych frustracji i niepowodzeń wielu kobiet. To także ogromny problem i koszt społeczny. Nie mogą dobrze funkcjonować społeczeństwa marnujące swój kapitał, w których połowa członków praktycznie przez całe swoje życie jest w gorszej sytuacji.”
prof. Andrzej Rychard

Skrócona wersja „Wszystko o Ewie”